Balıkesir, Eskişehir & Samsun Lojistik Merkezi


Lojistik Merkezi nedir?
Lojistik Merkezleri, etkili bir karayolu ve/veya deniz taşımacılığı bağlantısına yakın olarak uygulandıkları ve alanlarının genellikle malzeme yükleme / boşaltma işlemlerini kolaylaştırmak için endüstriyel bir bölgede olduğu için modern demiryolu yük taşımacılığının kalbidir. Çalıştığımız Lojistik Merkezleri Balıkesir (karayolu) için Gökköy’de, Eskişehir (karayolu) için Hasanbey ve Samsun için Gelemen’de (karayolu ve denizcilik) bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları şu anda ülkenin dört bir yanındaki Lojistik Merkezlerin sayısını artırmaktadır, çünkü böyle bir Lojistik Merkezinin avantajının yanı sıra, uygulandıkları her bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmaktadırlar.
Projeleri Tanıtımı
2 farklı Lojistik Projede çalıştık. İlki 2007 yılı sonunda çalışmaya başlayıp 2009 yılı ortalarında tamamladığımız Samsun Lojistik Merkezi (Türkiye’nin ilk Lojistik Merkezlerinden biri) oldu. İkincisi ise Balıkesir ve Eskişehir Lojistik Merkezleri aynı anda Aralık 2016’da başladı ve Mart 2018’e kadar tamamlandı. Bu Lojistik Merkezlerde gerçekleşen tekerlekli makinaların (lokomotifler, yük vagonları ve yolcu vagonları) bakımı için bazı atölye ekipmanları sağladık. Bu projelerin her ikisi için teslim edilen toplam makine sayısı 18 (temel inşaat işleri dahil) ve toplam bütçesi 10.000.000,00 € üzerindeydi.
Samsun – Gelemen Lojistik Merkezi
Samsun – Gelemen Lojistik Merkezi, tek bir lokomotif veya vagon üzerinde çalışmak için kullanılan 4 ekipman içermektedir. Lokomotiflerin bakımı için şu sistemler verildi: Lokomotifi kaldırarak bojileri sökmek için 4 x 40 tonluk Kaldırma Kriko Sistemi, lokomotif motorunun çalıştığı zaman için bir Egzoz Dumanı Emme Sistemi ve lokomotifler kaymasın diye kumlama sistemi. Vagonların bakımı için 4 x 25 tonluk Kaldırma Krikoları Sistemi verildi.
Balıkesir – Gökköy Lojistik Merkezi
Balıkesir – Gökköy Lojistik Merkezi, tek bir lokomotif veya vagon üzerinde çalışmak için kullanılan 8 ekipman içermektedir. Aşağıdaki sistemler teslim edildi: tekerleklerin kesilmesi için bir CNC Tandem Zemin Altı Tekerlek Torna, lokomotifi tersine çevirmek için bir Lokomotif Döner Tabla, lokomotifler için 4 x 40 ton Kaldırma Kriko Sistemi, vagonlar için 4 x 25 ton Kaldırma Kriko Sistemi, bir Egzoz Dumanı Emme Sistemi, bir Mobil Fren Test Cihazı ve farklı yük kapasitelerine sahip 2 adet Karayolu Demiryolu Manevra Aracı.
Eskişehir – Hasanbey Lojistik Merkezi
Eskişehir – Hasanbey Lojistik Merkezi, tek bir lokomotif veya vagon üzerinde çalışmak için kullanılan 6 ekipman içermektedir. Aşağıdaki sistemler teslim edildi: Otomatik Tren Dış Gövde Yıkama Tesisi (tüm trenler için kullanılabilir), Egzoz Dumanı Emme Sistemi, Mobil Fren Test Cihazı ve 3 adet farklı yük kapasitelerine sahip Karayolu Demiryolu Manevra Aracı (biri Tren Yıkama Tesisinde Tren çekmek için kullanılıyor).